You are currently viewing Boniowanie domów ciągle na czasie

Boniowanie domów ciągle na czasie

Piękny dom to marzenie każdego z nas. Zastanawiamy się nad wyborem koloru elewacji, okien i dachu, staramy się by wszystko do siebie pasowało. Często szukamy gotowych podpowiedzi i rozwiązań, które pomogą nam nadać charakteru budynkowi. Sprawić by podkreślić jego styl a jednocześnie wyróżnić na tle innych. Do szeroko rozpowszechnionych współcześnie sposobów należy sztukateria.

Nowoczesne boniowanie budynków

bonie elewacyjneOzdabianie domów ma swój początek już w starożytności. Jednym ze sposobów było ozdabianie fasad boniami. Były to płyty z kamienia z ozdobnie wykończonymi krawędziami mocowane do ściany jedna przy drugiej. Takie wykończenie domów było niezwykle drogie ponieważ sam materiał był drogi. Stać na takie rzeczy było tylko najbardziej zamożnych. W ten sposób można było poznać kto mieszka w danym domu. Taka ozdoba świadczyła o statusie społecznym. Płyty wykonywane były z piaskowca. Wiele lat później z gipsu. Swojego czasu bonie elewacyjne rzeźbiono także w tynku. Musiał być to jednak tynk trzywarstwowy o grubości co najmniej kilku centymetrów. Boniowanie wykonywano za pomocą specjalnych listew po których przeciągano szablon. Obecnie już żadna z tych technik nie jest wykorzystywana. Tyn ma zaledwie kilka milimetrów tym bardziej, że pod nim jest warstwa ocieplenia więc gruby tynk to zbędne zużycie materiału. Każdy kieruje się ekonomicznością tym bardziej, że gotowe bonie elewacyjne można kupić w każdym markecie budowlanym. Są one produkowane ze styropianu ociągniętego żywicą epoksydową. Przykleja się je do warstwy ocieplenia a następnie pokrywa tynkiem. Można także rzeźbić je ze styropianu w warstwie ocieplenia ale to z kolei spowoduje że w pewnych miejscach ocieplenie będzie cieńsze co przyczyni się do powstawania mostków cieplnych i utraty jakiejś części ciepła. Boniami można ozdabiać całe ściany, ale większość osób decyduje się na użycie ich tylko wokół okien, drzwi czy na narożnikach domów.

Sposób montażu bonii jest bardzo prosty. Wystarczy trochę kleju i gotowe. Ważne żeby mocować je dokładnie i utrzymać je w jednej linii. W przeciwnym razie nie będą prezentować się estetycznie. Są bardzo lekkie przez co nie obciążają ściany budynku. Do tego są odporne na deszcz i inne czynniki atmosferyczne. Możemy wybierać w różnych kształtach i wielkościach. Jest to element zdobienia, który świetnie pasuje do każdego stylu zarówno do nowoczesnego jak i klasycznego.