You are currently viewing Charakterystyka podnośnika nożycowego

Charakterystyka podnośnika nożycowego

Podesty ruchome to urządzenia pomagające ludziom w pracy na wysokości. Ich główną cechą jest to, że człowiek może bezpiecznie i skutecznie pracować na kilku metrach. Dodatkowo, na wysokość może zabrać niezbędne narzędzia, lub współpracownika do pomocy. Umożliwia mu to duży i stabilny kosz, który bardzo często jest odporny na przeciążenia rządu kilkuset kilo.

Podział podnośników koszowych

podnośniki nożycowe wynajemPodnośniki koszowe ze względu na zasadę działania dzielą się na dwie grupy. Pierwsze z nich, bardziej popularne to podnośniki koszowe. Charakteryzują się koszem zamocowanym na wysuwającym się teleskopie. Często montuję się je na samochodach osobowych, lub ciężarowych. Od jakiegoś czasu popularny jest także montaż ich na traktorach. Cecha ta znacznie wpływa na ich łatwy transport i dostanie się do celu. Zastosowanie mają głównie w pracach na powietrzu. Dobrym przykładem są firmy, zajmujące się przycinaniem drzew, usuwaniem awarii lin napowietrznych, lub malujących budynki. Wykorzystanie mają także w ratownictwie. Dzięki nim łatwo dostać się do wysokiego budynku, w celu ratowania ludzi podczas pożaru. Drugą mniej popularną grupą są podnośniki nożycowe. Swoje wykorzystanie mają głównie na halach produkcyjnych i fabrykach. Zasada działania takiego podnośnika, polega na podnoszeniu się podestu tylko w ruchu pionowym. Wygląda to podobnie jak rozstawione rusztowanie. Nazwa nożycowe, wzięła się sposobu rozkładanie podestu. Zaletą takich urządzeń jest to, że zajmują mało miejsca. Idealnie wpasowują się w parki maszynowe. Jednak do ich obsługi potrzeba ludzi z odpowiednimi uprawnieniami. Maszyny potrzebują stałych przeglądów, a każdy wypadek niesie ze sobą duże konsekwencje. Dlatego, duże fabryki nie zawsze chcą posiadać na stanie tego rodzaju maszyny. Na ratunek przychodzą wtedy firmy oferujące podnośniki nożycowe wynajem.

W zależności od rodzaju i charakterystyki pracy, podnośniki mają szerokie zastosowanie. Ich przewagą nad tradycyjnymi rozwiązaniami takimi jak rusztowania i drabiny, jest czas ich rozkładania. Jak powszechnie wiadomo na rozłożenie takiej konstrukcji, często potrzeba było kilka dni. Dzięki podestą ruchomym, czas ten skraca się do kilku minut. Plusem jest także duży udźwig, oraz możliwość pracy w kilka osób w jednym koszu.