You are currently viewing Jaki powinien być dobry plac zabaw?

Jaki powinien być dobry plac zabaw?

Każde dziecko kocha spędzać czas na placu zabaw. To frajda móc huśtać się, zjeżdżać na zjeżdżalni, czy robić babki z piasku. Z jednej strony to okazja do zabawy, a z drugiej dzieci aktywnie spędzają czas na świeżym powietrzu. Dlatego też zarówno przy przedszkolu, w miejskim parku, a nawet w przydomowym ogrodzie można stworzyć mniejszy lub większy plac zabaw.

Plac zabaw dla najmłodszych

drewniane place zabaw dla dzieciWarto jednak się zastanowić się nad tym jaki powinien być taki plac. Dobrym rozwiązaniem na pewno są drewniane place zabaw dla dzieci. Drewno to materiał naturalny i ekologiczny. Jest przyjemny i ciepły w dotyku. Latem się nie nagrzewa, a zimą się nie wychładza, tak jak metal. Dobrze oszlifowane drewno nie będzie mieć żadnych drzazg, a jeśli zostanie ono zabejcowane i lakierowane to nie będzie też obaw, że wilgoć zniszczy elementy placu. W takich placach są łączenia metalowe np. haki huśtawki, czy nóżki zjeżdżalni, jednak całość konstrukcji jest z drewna. Najważniejsze na placu zabaw jest bezpieczeństwo. Każdy element placu powinien być tak skonstruowany, by dziecko nie mogło z niego wypaść, przewrócić się, czy coś sobie zrobić. Barierki powinny być dosyć wysokie, tak by maluch nie mógł przez nie przejść. Każda konstrukcja powinna być zabetonowana. W ziemi robi się mały wykop, wsadza podstawkę/nóżki danej konstrukcji, a potem zalewa betonem. Dzięki temu jest pewność, że nic się nie przechyli, nie upadnie. Warto zadbać też o aspekt wizualny. Dzieci chętniej będą korzystały z placu zabaw, jeśli ten będzie kolorowy i atrakcyjny. Domek może mieć czerwony dach i żółte ściany, huśtawka będzie jasnozielona, a zjeżdżalnia fioletowa. Każdy element będzie dobrze widoczny, będzie się wyróżniał, a mimo to całość będzie spójna. Jednobarwny plac w naturalnym odcieniu drewna będzie wyglądał po prostu smutno. Na większych elementach można też malować różne wzory, na przykład misie, samochodziki, czy księżniczki.

Podsumowując, zdecydowanie plac zabaw wykonany z drewna będzie lepszy niż ten metalowy. Będzie on trwały, praktyczny, nie zniszczeje szybko. Na placu zabaw trzeba zawsze dbać o bezpieczeństwo, jak również warto zadbać o estetykę. Z pewnością stworzenie dobrego placu zabaw nie jest takie trudne, jakby to się wydawało na pierwszy rzut oka.