You are currently viewing Lekkie podłogi betonowe

Lekkie podłogi betonowe

Elementy wykończeniowe wykonane z betonu na stałe wpisały się na listę najbardziej pożądanych i najczęściej wykorzystywanych w ostatnich latach. Nie ma chyba rzeczy, której nie można wykonać z betonu architektonicznego przy jego doskonałej możliwości formowania dowolnych kształtów. Beton jest doskonałym materiałem do wykonywania dużych, bardzo atrakcyjnych i odpornych powierzchni jak ściany i podłogi.

Trwała posadzka z wylewek betonowych

cienkowarstwowe betonowe posadzki w domuBeton zapracował sobie przez długie lata na opinię materiału ciężkiego gdyż jest głównie kojarzony z potężnymi i bardzo mocnymi konstrukcjami przemysłowymi, drogowymi i obronnymi. Jednak prawda jak zawsze leży po środku. Posadzki betonowe pozbawione są ciężkich stalowych zbrojeń charakterystycznych dla wymienionych powyżej konstrukcji. Są to jednorodne wylewki o bardzo różnej grubości wynikającej z potrzeb oraz preferencji inwestora. Zwykle ciężar posadzki wykonanej z betonu jest mniejszy niż wykonanej z bardzo popularnej glazury. Mniejsza jest również grubość warstwy betonu przy tego rodzaju podłodze. Nowoczesne cienkowarstwowe betonowe posadzki w domu są wykonywane na bazie mieszanki cementowej z dodatkiem kruszyw mineralnych. Jeżeli chcemy odejść od odcieni szarości naturalnego betonu masę cementową można dowolnie zabarwić przez co bardzo łatwo ją dopasować do każdego stylu i wybranej aranżacji. Ważną sprawą przy wykonywaniu wylewek betonowych jest rozdział płaszczyzny podłogi szczelinami dylatacyjnymi gdyż podłoga pracuje i zapobiegają one pęknięciom. Posadzkę po wyschnięciu poddaje się zabiegom mechanicznym mającym na celu wyeksponowanie jej barwy i rysunku. Podłoga zostaje zatem wyszlifowana i wypolerowana we wskazanym przez inwestora stopniu. Można regulować poziom połysku i zmatowienia posadzki intensywnością prowadzonej obróbki. Najcieńsze i jednolite podłogi betonowe otrzymuje się przy zastosowaniu mikrocementu, którym można pokrywać dowolne powierzchnie.

W przypadku tradycyjnych wylewek podłogowych po przeprowadzeniu szlifowania i polerowania powierzchnię posadzki należy zabezpieczyć. Beton jest materiałem bardzo chłonnym przez co mało odpornym na zaplamienia i wilgoć. Do zabezpieczenia posadzki można użyć wielu materiałów ale warto zwrócić uwagę na polimery, z których powstanie wodoodporna, antypoślizgowa, plamoodporna, antybakteryjna i odporna na ścieranie warstwa ochronna.