You are currently viewing Odpowiednie stosowanie nawozu

Odpowiednie stosowanie nawozu

Wiele roślin, które uprawiamy w ogrodzie, czy na działce wymaga dostarczania odpowiednich składników odżywczych oraz różnych minerałów. Wszystko to wynika z tego, że gleba, na której one rosną nie zawsze jest w stanie dostarczyć tego rodzaju substancje. W związku z tym konieczne jest ich uzupełnianie poprzez dodatkowe wykorzystywanie do tego celu różnych nawozów sztucznych.

Jak stosować nawóz na bazie wapna?

nawóz wapniowyBiorąc pod uwagę szeroki dostęp różnego rodzaju nawozów sztucznych na rynku możemy je podzielić na nawozy sztuczne lub nawozy pochodzenia naturalnego. Nawozem pochodzenia naturalnego będą także nawozy minerale. Ponadto zaliczymy do nich obornik. Nawozy mineralne, jak sama nazwa wskazuje powstają na bazie danego typu minerału. W związku z tym możemy wyróżnić nawóz powstały na bazie siarki, nawóz wapniowy, nawóz na bazie żelaza. Każdy z tych rodzajów nawozu wymaga innego używania. Wszystko jest związane z tym, żeby podawać im odpowiednie dawki preparatu. Stosowanie nawozów sztucznych w sposób zgodny z zaleceniami producenta. Na opakowaniu każdego rodzaju nawozu znajdziemy wzmiankę, w jaki sposób przygotowywać roztwór oraz jak i kiedy go stosować. Ważne jest dostosowywanie odpowiedniej ilości do zaleceń producenta. Zbyt duża ilość nawozu spowodować może poważne porażenie roślin lub nawet ich całkowite obumarcie. W związku z tym stosując nawóz niezgodnie z zaleceniami producenta możemy doprowadzić do poważnych strat, jeśli chodzi o nasze uprawy. Nawozy na bazie wapnia stosowane są na ogół w przypadku, gdy rośliny rosną na glebie zbyt kwaśnej, a preferują stanowiska zasadowe. Uzupełnienie gleby w ten pierwiastek jest zatem niezbędne w celu zapewnienia roślinom prawidłowego wzrostu. Należy mieć także na uwadze cykliczne powtarzanie procesów nawożenia. Brak regularności może skutkować tym, że za jakiś czas gleba nie będzie posiadała konkretnych składników odżywczych.

Zakup nawozu powinien nastąpić w dobrym sklepie z artykułami ogrodniczymi. Na miejscu możemy bowiem liczyć na fachowe doradztwo specjalisty. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których nie posiadamy zbyt dużej wiedzy z zakresu ogrodnictwa oraz stosowania nawozów. Fachowiec powinien nam także doradzić kupno odpowiedniego typu nawozu, co bez wątpienia sprawi, że nasze rośliny będą rosły zdrowo.