You are currently viewing Polecane systemy nawadniania pól

Polecane systemy nawadniania pól

Bez wody życie na ziemi nie mogłoby istnieć. Gdyby nagle przestały padać deszcze to nasza cywilizacja bardzo szybko by się się mogła skończyć. Jednak nawet kilkudniowa susza może spowodować dość duże szkody w rolnictwie. Uprawy niektórych roślin mogą być prowadzone tylko wtedy gdy mamy do dyspozycji stały dostęp do wody. Obecnie mnóstwo rolników posiada na swoich polach sieć nawadniającą dzięki, której możemy bardzo szybko podlać uprawiane rośliny.

Najlepszy system nawadniania

inteligentny system nawadnianiaW naszym klimacie deszcze padają dość często. Nasz klimat sprzyja uprawianiu różnych roślin. Jednak nie da się ukryć, że w czasie czerwca czy lipca może dochodzić do tego, że deszcze po prostu nie padają. W takich momentach ziemia jest bardzo szybko wysuszana ponieważ woda zgromadzona w ziemi jest pobierana przez rośliny, które przecież potrzebują jej do życia. Naszym zadaniem w takich momentach jest sprawienie by tej wody roślinom dostarczyć. Wielu rolników utrzymuje się z tego, że uprawiają oni najróżniejsze rośliny. W związku z tym bardzo istotne jest by zapewnić tym roślinom odpowiednie warunki do rozwoju. Obecnie wyróżnić możemy dwa główne rodzaje systemów nawadniających. Są to systemy nawadniania naziemnego oraz systemy kropelkowe. Te pierwsze opierają swoje działanie o pompę, węże oraz zraszacze umieszczane na końcu węży. Na skutek ciśnienia wody zraszacze te mogą się obracać wokół własnej osi jednocześnie podlewając rośliny znajdujące się w pobliżu. Inteligentny system nawadniania naziemnego dodatkowo wyposażony jest najczęściej w cyfrowe sterowniki pozwalające na ustawianie harmonogramu podlewania. Korzystając z takich rozwiązań będziemy w pełni zwolnieni z tego by samodzielnie włączać urządzenia nawadniające. Wszystkim zajmie się wspomniany już wcześniej  sterownik. Naszym zadaniem będzie jedynie w tym wypadku zapewnienie stałego źródła wody oraz energii elektrycznej potrzebnej do zasilania systemów nawadniania.

Drugim dość ciekawym systemem nawadniania upraw jest system kropelkowy. W jego przypadku woda jest doprowadzana do roślin przez długą sieć przewodów zakończonych specjalnymi bagnetami wbijanymi w ziemię. W tym wypadku woda trafia bezpośrednio do systemów korzeniowych i nie wydostaje się ona ponad powierzchnię ziemi. W dużym stopniu wpływa to na oszczędność.