You are currently viewing Potrzebowałam świadectwa charakterystyki energetycznej budynku

Potrzebowałam świadectwa charakterystyki energetycznej budynku

Kilka lat temu założyłam swoją własną firmę. Mój biznes rozrósł się bardzo szybko, i w tej chwili zatrudniałam już kilkanaście osób. Musiałam wynająć, a następnie kupić dosyć duży lokal, który stał się siedzibą mojej firmy. Ostatnio jedna z klientem zapytała mnie o świadectwo charakterystyki energetycznej budynku, w którym się znajdujemy. Odpowiedziałam, że z tego co wiem, nie jest ono wymagane, chyba że będę chciała budynek sprzedać. Dowiedziałam się od niej interesujących rzeczy.

Czy charakterystyka energetyczna jest potrzebna?

świadectwo charakterystyki energetycznej czy jest potrzebneOkazało się, że dziewczyna na co dzień pracuje w branży energetycznej. Podpytałam ją więc o świadectwo charakterystyki energetycznej czy jest potrzebne, komu się przydaje i czy jest warte swojej ceny, bo z tego co wiem, wystawienie takich dokumentów jest dosyć drogie. Dowiedziałam się od niej, że taki dokument istotnie jest obowiązkowy wtedy kiedy chcemy sprzedać nieruchomość, bądź wtedy kiedy wynajmujemy lokal lub budynek, nie ważne czy jest to lokal mieszkalny czy gospodarczy. Jednakże, zaleca się wykonywanie charakterystyki energetycznej w każdym budynku. Wszystko dlatego, że przy wystawianiu świadectwa robione są różne pomiary i badania jakości i stanu instalacji elektrycznej. Wykonywanie takich pomiarów pozwala znaleźć ewentualne usterki i wady instalacji jeszcze zanim zaczną nam sprawiać kłopoty i szybko je naprawić. Wtedy można naprawdę wiele zaoszczędzić. Koszt takiego przedsięwzięcia rzeczywiście wydaje się dosyć wysoki, ale należy przy tym wziąć pod uwagę, że takie świadectwo wystawia się raz na dziesięć lat. Jeśli rozłożymy ten koszt na taki okres czasu, to wcale nie jest on tak duży, tym bardziej że dzięki temu możemy zaoszczędzić w przyszłości. Poza tym doradziła mi ona wykonanie takiej charakterystyki w jej firmie energetycznej, ponieważ mają aktualnie rabat dla przedsiębiorców.

Zachęcana poznanymi informacjami, zdecydowałam się wykonać taką usługę w moim budynku. Jak się już wkrótce okazało, to była bardzo dobra decyzja. Przede wszystkim okazało się, że instalacja w budynku jest delikatnie uszkodzona. Wstyd się przyznać, ale nie sprawdziłam tego przy kupnie lokalu. Dzięki temu, że wada została odkryta, elektryk mógł ją od razu naprawić, a ja mam dzisiaj spokojną głowę, że wszystko jest w porządku.