You are currently viewing Wiodące oznaki ugryzienia przez kleszcza

Wiodące oznaki ugryzienia przez kleszcza

Wraz z początkiem sezonu wiosenno-letniego aktywują się kleszcze – pasożyty żywiące się krwią człowieka lub zwierzęcia. Okres ich aktywności rozpoczyna się od końca marca do początku kwietnia i trwa do nadejścia chłodów. Za najkorzystniejsze warunki życia dla kleszczy uważa się osiemdziesiąt procent wilgotności powietrza i temperaturę do dwudziestu dwóch stopni. Pasożyty żyją w niskiej trawie, niskich roślinach i niskich drzewach.

Dlaczego ukąszenia kleszczy są niebezpieczne?

kleszcze - objawy ugryzieniaDla ludzi tylko kilka rodzajów pasożytów przenoszących choroby jest niebezpiecznych. Jednak wszystkie ukąszenia mogą powodować poważne podrażnienie skóry. Dlatego przed wejściem do lasu lub parku ważne jest, aby zapoznać się z zaleceniami, co zrobić, jeśli zostaniesz ugryziony przez kleszcza. Niektóre rodzaje pasożytów mogą przenosić ciężkie choroby. Do najczęstszych należą kleszczowe zapalenie mózgu i borelioza. Brak terminowej opieki medycznej prowadzi do rozwoju objawów neurologicznych, niepełnosprawności lub prowadzi do śmierci osoby. Niepasożytnicze gatunki kleszczy mogą powodować podrażnienie lub ropienie po ugryzieniu. Jak więc widać, bardzo niebezpieczne są kleszcze – objawy ugryzienia nie są trudne do rozpoznania. Nie można jednak tego lekceważyć, ponieważ jeśli zostaniemy ugryzieni przez kleszcza, on dość mocno przylega do naszego ciała, długo utrzymując się na jego powierzchni lub pod skórą. Ślina kleszczowa ma właściwości znieczulające, więc osoba nie czuje ugryzienia leszcza. Wraz ze śliną do organizmu dostają się chorobotwórcze mikroorganizmy, szybko rozprzestrzeniając się przez krwioobieg. W większości przypadków osoba podczas brania prysznica lub kąpieli zauważa kleszcza – w postaci małego ciemnego punktu. Ale czasami gatunki pasożytnicze mogą wywoływać szereg nieprzyjemnych objawów, jak swędzenie w miejscu ugryzienia, wzrost temperatury ciała, osłabienie mięśni, dreszcze, bolesna wrażliwość oczu na światło oraz zmęczenie i senność.

Okres inkubacji jest różny dla różnych chorób wywołanych ukąszeniem kleszcza. Średni czas trwania wynosi od jednego do dwóch tygodni, czasem nawet do miesiąca. Możliwe jest zdiagnozowanie choroby za pomocą testów laboratoryjnych nie wcześniej niż siedem dni po ugryzieniu. Co zrobić, jeśli kleszcz ugryzł się w lesie? Przede wszystkim konieczne jest usunięcie pasożyta i wysłanie go do badań w celu ustalenia, do jakiego gatunku należy i czy jest nosicielem zakażenia.