You are currently viewing Wybór butów do turystyki górskiej

Wybór butów do turystyki górskiej

Wielu z nas lubi aktywnie spędzać czas. Dla wielu, jeśli urlop to tylko w górach. Wędrówki górskie to niewątpliwie piękny sport, wymagający wcześniejszego i odpowiedniego przygotowania. I chodzi tu nie tylko o kondycję i ogólnie pojętą formę. Jednym z najważniejszych aspektów jest dobór odpowiedniego stroju, ekwipunku jak i wygodnego i przede wszystkim bezpiecznego obuwia.

Rodzaje butów do turystyki górskiej

buty do turystyki górskiejWybór odpowiedniego obuwia do górskich wędrówek jest nie lada wyzwaniem. Ich wybór może przyprawić o zawrót głowy. Przed wyborem warto zastanowić się i odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Ważne jest po jakich górach chcemy w nich chodzić, w jakiej porze roku, czy zależy nam na wodoszczelności i ochronie przed deszczem, jak często będziemy w nich chodzić. Odpowiedzi na takie pytania pozwolą nam zawęzić okręg poszukiwań. Jeśli będziemy spacerować po łatwiejszych terenach warto wybrać obuwie które ma ochronę kostki, są lekkie z dużą ilością przeszyć, wykonane z tkanin i skór zamszowych. Ważne aby byly dobrze dopasowane do stopy i zapewniały jej dobrą stabilizację. Jeśli jednak zdecydujemy się na wędrówkę w trudniejszych terenach warto wybrać buty wykonane z grubych, mocnych skór. Nie powinny być one jednak zbyt ciężkie. Takie buty do turystyki górskiej powinny również zapewniać ochronę kostki i dobrze stabilizować całą stopę. Takie buty są jednak mniej elastyczne niż buty przeznaczone na łatwe wędrówki. Jeśli wybieramy się w wysokie góry, na bardziej ekstremalne wędrówki musimy zadbać o nasz komfort i odpowiednią ochronę stóp. Warto wybrać buty które są odporne na zmienne warunki atmosferyczne, które doskonale radzą sobie nawet na śniegu. Takie buty mają mocną konstrukcje, mocne zabezpieczenie kostki, wzmocnione sznurowania, są wykonane z mocnych i grubych skór. Wybierając buty dla siebie musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich wygodę, komfort użytkowania, funkcjonalność i przede wszystkim ich bezpieczeństwo. 

Wybierając buty do pieszych wędrówek górskich powinniśmy zastanowić się w jakich warunkach będa one używane i na jakich terenach. Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ich bezpieczenstwo, stabiizację kostki i usztywnienie stopy. Ważne, aby były wygodne i solidnie wykonane. Tylko takie obuwie pomoże nam przezyć wspaniałe piesze wędrówki.